A pikkelysömör (psoriasis) egy változatos lefolyású, nem fertőző bőrbetegség, amely az egész világon előfordul. Egyaránt érinti a férfiakat és nőket, de kisgyerekkorban is előfordul. Általában a 40-50 éves életkorban okoz először problémát. Egyeseknél egész életük során csak a könyök felett, és a térdeken jelentkezik, másoknál viszont az egész bőrfelszínen akár több tenyérnyi plakk jelenhet meg.
A betegség lefolyása hullámzó, akár évekig is tünetmentesek is lehetnek a betegek. Nyári hónapokban általában javul az állapotuk, de a stressz súlyosbíthatja a bőr állapotát. Sok betegnél a bőrtünetek mellett fájdalmas ízületi gyulladással is párosul.
A pikkelysömör okai
Genetikus
A pikkelysömör oka még napjainkban is ismeretlen, de kialakulását több tényező együttesen befolyásolja. A multifaktorális betegségként a genetikai öröklődés az egyik ok, és a hajlam öröklődik. Ha mindkét szülő érintett, akkor 60-70 százalék az esély, hogy a gyermeknél is megjelenik majd valamikor a pikkelysömör.
Provokáló faktorok
A genetika hajlamot örökölve bizonyos ingerekre a bőr pikkelysömör tünetekkel reagál. Ilyen ingerek lehetnek a sérülések, különféle gombás, vagy bakteriális bőrfertőzések, de okozhatják vírusfertőzések és ekcéma is.
A provokáló faktorok közé sorolhatóak olyan betegségek, mint a cukorbetegség, a májbetegség, daganatok, de a gyulladásos gócok is. Egyes gyógyszerek, az alkohol és a stressz kiválthatják a pikkelysömör megjelenését.
A pikkelysömör tünetei
A betegség tünetei változatos módon jelentkeznek.
Általában sötétvörös színű, hámló, a bőrfelszínéből kiemelkedő papulák (göbcsék) jelennek meg.
Az egész testen bárhol megjelenhet, de leggyakrabban a hajas fejbőrön, a térden, a könyökön és a körmökön mutatkozik. Általában fájdalmat, és viszketést nem okoz.
A pikkelysömör kezelése
A pikkelysömör napjainkban nem gyógyítható, csak a tüneteket lehet kezelni. Javasolt bőrgyógyászt felkeresni, aki a tünetek mellett számos egyéb tényező, mint életkor, nem, társbetegség, stb. figyelembe vétele mellett választ a beteg számára kezelést.
A pikkelysömör betegeknek a látható bőrtünetek komoly pszichés problémát okoznak. Sokan nem tudják, hogy a betegség nem fertőz, ezért gyakori, hogy kirekesztően viszonyulnak az érintettekhez. A negatív viszonyulás a betegeknél akár depressziót okozhat, amely az állapotuk romlását idézheti elő.
Bőrgyógyász tippek a pikkelysömörrel élők számára
- Hideg elleni védekezés- száraz, hideg időjárásban meleg öltözék
- Rendszeres hidratálása fejbőrnek és a bőrfelületnek
- Párologtatás
- UV-fény használata
- D-vitaminhiány elkerülése
- Bőrsérülések megelőzése
- Stresszkezelés-sport, meditáció, terápia
- Figyelem az étrendre, az elhízás elkerülésére
- Egyéb betegségekre szedett gyógyszereknél tudatosság
- Problémák súlyosbodása esetén orvos felkeresése
(Forrás: Egészségkalauz.hu, Házipatika.com)