Az endokrinológia a hormonokkal összefüggő betegségek területe. Az endokrinológus diagnosztizálhatja és kezelheti a hormonproblémákat és az azokból származó komplikációkat. A hormonok szabályozzák az anyagcserét, a légzést, a növekedést, a szaporodást, az érzékszervi észlelést és a mozgást. A hormonok egyensúlyhiánya számos orvosi állapot mögött meghúzódik. Az emberi szervezetnek, több mint 50 különböző hormonja van. Nagyon kis mennyiségben létezhetnek, de jelentős hatást gyakorolnak a testi működésre és a fejlődésre.
Mit foglal magába az endokrin rendszer?
Az emberi endokrin rendszer számos mirigyből áll, amelyek hormonokat szabadítanak fel annak érdekében, hogy több különböző funkciót vezessenek be. Amikor a hormonok elhagyják a mirigyeket, belépnek a véráramba, és a test minden részén eljutnak a szervekbe és szövetekbe.
Az endokrín rendszer felépítése:
- Mellékvese
- Hypothalamus
- Petefészek és herék
- Hasnyálmirigy
- Mellékpajzsmirigyek
- Agyalapi mirigy
- Csecsemőmirigy
- Pajzsmirigy
Mit csinál endokrinológus?
Amennyiben az orvos arra gyanakszik, hogy az egészségi állapot mögött rejlő okok a hormontermeléshez kapcsolódnak, akkor fordulhat az endokrinológushoz, az endokrinológiára szakosodott orvoshoz. Ezeket az orvosokat képzik a mirigyeket és a hormonokat befolyásoló betegségek diagnosztizálására és kezelésére. Az endokrinológus célja a hormon egyensúlyának helyreállítása a test rendszerében.
Az endokrinológusok általában a következő területeket kezelik:
- cukorbetegség
- csontritkulás
- változás kora
- anyagcsere-rendellenességek
- pajzsmirigy betegségek
- túlzott vagy nem kielégítő hormontermelés
- néhány rák
- alacsony termetű
- meddőség